Darbuotoj teisės

Darbuotoj teisės

Standartinė Svečias 2010 Rugsėjo 13, 16:02, Atsakymo numeris: #54844

Noriu pasiteirauti tu, kurie ismano darbo kodeksa. Ar darbdavys gali neisleisti atostogu arba isleisi tada, kada jam patogu? :(
Svečias
 

Re: Darbuotoj teisės

Standartinė stebėtojas 2010 Rugsėjo 13, 16:41, Atsakymo numeris: #54847

Darbo kodekso 170 str. 2 dalyje apibrėžta, kad „darbo metai, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, prasideda nuo darbuotojo priėmimo į darbą dienos“. Kiekvieną kartą suteikiant darbuotojams kasmetines atostogas įvertinami šie esminiai aspektai:
Atostogų suteikimo tvarka turėtų būti aptarta įmonės kolektyvinėje sutartyje, o jeigu tokia sutartis nesudaryta, – įmonės darbo tvarkos taisyklėse ar kitame vietiniame teisės akte, neprieštaraujančiame darbo santykius reglamentuojantiems įstatymams. Nė viena įmonės viduje nustatyta atostogų suteikimo tvarka neturi pabloginti darbuotojų padėties, palyginti su ta, kurią nustato LR darbo kodeksas ir kiti darbo įstatymai.
Teisė į kasmetines atostogas už pirmuosius darbo metus pagal LR darbo kodekso 169 str. 2 dalį atsiranda po 6 mėnesių nepertraukiamo darbo toje įmonėje. Tačiau kai kurių kategorijų darbuotojai įgyja teisę pasirinkti atostogų laiką nuo pat darbo santykių pradžios. Pavyzdžiui, moterys prieš nėštumo ir gimdymo atostogas arba po jų turi teisę pasinaudoti kasmetinėmis atostogomis neišdirbusios toje įmonėje nė 6 mėnesių. Taip pat mokymo įstaigų pedagogai moksleivių ir studentų vasaros atostogų metu gali pasinaudoti kasmetinėmis atostogomis neatsižvelgiant į tai, kada jie pradėjo dirbti mokymo įstaigoje. Darbuotojai, sergantys chroniškomis ligomis arba slaugantys ligonius ir neįgaliuosius, pateikę medicinos įstaigos rekomendaciją, kasmetinėmis atostogomis gali pasinaudoti jų pageidaujamu laiku.

Po 6 mėnesių nepertraukiamo darbo įmonėje atostogų laiką gali rinktis darbuotojai iki aštuoniolikos metų, nėščios moterys, darbuotojai, vieni auginantys vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų. Darbuotojai, kurie mokosi nenutraukdami darbo, pateikę mokymo įstaigos pažymą, turi teisę kasmetinių atostogų laiką derinti prie egzaminų, įskaitų laikymo, diplominio darbo rengimo, laboratorinių darbų ir konsultacijų laiko. Vyrams, pateikusiems santuokos liudijimo dokumento kopiją bei žmonos nėštumo ir gimdymo pažymėjimo kopiją, jų pageidavimu kasmetinės atostogos suteikiamos žmonos nėštumo ir gimdymo atostogų metu.

LR darbo kodekso 169 str. 2 dalyje nustatyta: „už antruosius ir paskesnius darbo metus kasmetinės atostogos suteikiamos bet kuriuo darbo metų laiku pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę. Eilės sudarymo tvarka nustatoma kolektyvinėje sutartyje, o ten, kur tokia sutartis nesudaroma, kasmetinių atostogų suteikimo eilė nustatoma šalių susitarimu“. Iš anksto sudaryti tokią atostogų suteikimo eilę aktualu ir darbuotojams, ir darbdaviui: pirmiausia darbuotojai iš anksto gali planuoti savo atostogų laiką ir vietą, o įmonei, kuri darbuotojų atostogų metu nestabdo savo veiklos, būtina, kad kiekviename padalinyje liktų kvalifikuotų darbuotojų, galinčių užtikrinti nepertraukiamą įmonės veiklą. Vadinasi, sudarant atostogų eilę, anksčiau išvardyti darbuotojai turi teisę pirmieji pasirinkti atostogų laiką, o visi likusieji dėl atostogų laiko turi tartis tarpusavyje taip, kad būtų paisoma ir darbdavio interesų.

Patvirtinus kasmetinių atostogų eilę, jas perkelti kitam laikui galima tik darbuotojo prašymu arba sutikimu. Pavyzdžiui, iš anksto nustačius darbuotojų atostogų eilę, netikėtai atsirado galimybė gauti įmonei naudingą užsakymą. Tačiau užsakymo vykdymo metu numatytos reikalingos kvalifikacijos darbuotojo atostogos. Tokio atostogų perkėlimo susitarimas pateiktas 2 pavyzdyje.

Pasikeitus įmonės veiklos aplinkybėms, sumažėjus darbų mastui, gali tekti perkelti darbuotojų numatytas kasmetines atostogas ne tik vėlesniam laikui, bet ir jas paankstinti. Svarbu surašyti tinkamus dokumentus, kad nebūtų pažeistos Darbo kodekse įteisintos darbuotojų teisės.

Atostogų trukmė

Su atostogų suteikimo eile susijusi kiekvienam darbuotojui priklausančių atostogų trukmė. Darbo kodekse kasmetinės atostogos skirstomos į minimalias, pailgintas ir papildomas. Jos nustatomos kalendorinėmis dienomis. Pagal Darbo kodekso 166 str. 1 dalį minimalios kasmetinės atostogos trunka 28 kalendorines dienas. To paties straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad „trisdešimt penkių kalendorinių dienų atostogos suteikiamos:

1) darbuotojams iki aštuoniolikos metų;

2) darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų;

3) neįgaliesiems;

4) kitiems įstatymų nustatytiems asmenims“.

Net susidarius gana nesudėtingai situacijai įmonės buhalteriui ar personalo tarnybos darbuotojui tenka perskaičiuoti atostogų trukmę. Todėl įmonėse rekomenduojama taip organizuoti darbo stažo ir priklausančių bei panaudotų atostogų apskaitą, kad prireikus būtų galima greitai, pakartotinai neperžiūrint tų pačių dokumentų (vadovo įsakymų, darbo laiko apskaitos žiniaraščių ir kt.) nustatyti priklausančių atostogų trukmę. Dažnai asmens kortelėje, kurioje žymima kiekvieno darbuotojo darbo istorija konkrečioje įmonėje, ar asmens sąskaitoje, kurioje kaupiami duomenys apie priskaičiuotą darbo užmokestį, išskaičiuotus mokesčius bei išmokėtas sumas, įregistruotų duomenų nepakanka darbuotojui priklausančių atostogų trukmei apskaičiuoti. Siūlome tam tikslui naudoti atskirą registrą – Atostogų apskaitos kortelę. Šio registro duomenimis ir pagrįstumėte atostogų trukmės apskaičiavimo teisingumą. Toliau pateiktas tokio registro pavyzdys.

Kad ir koks būtų laikmetis – Aukso amžius, sunkmetis ar ledynmetis, kol turime darbą, tol neprarandame teisės į kasmetines mokamas atostogas
Svečias rašė:Noriu pasiteirauti tu, kurie ismano darbo kodeksa. Ar darbdavys gali neisleisti atostogu arba isleisi tada, kada jam patogu? :(
stebėtojas
Igudęs dalyvis
 
Pranešimai: 181
Paskutinis prisijungimas prie diskusijų:
2010 Spalio 17, 17:56

Re: Darbuotoj teisės

Standartinė Svečias 2010 Rugsėjo 13, 16:59, Atsakymo numeris: #54849

O jei darbdavys isleidzia, bet ne ta savaite, kada tu nori?
Svečias
 

Re: Darbuotoj teisės

Standartinė stebėtojas 2010 Rugsėjo 13, 19:40, Atsakymo numeris: #54856

Svečias rašė:O jei darbdavys isleidzia, bet ne ta savaite, kada tu nori?
jis gali vadovautis savo imonės taisyklėm arba turejo but numatyta sutartyje konkreciai ,sprendzia deja jis.nepatinka gali pareiskima rasyt uz atostogas apmokės bet jau nedirbsi deja
stebėtojas
Igudęs dalyvis
 
Pranešimai: 181
Paskutinis prisijungimas prie diskusijų:
2010 Spalio 17, 17:56

Re: Darbuotoj teisės

Standartinė rudnosiukas 2010 Rugsėjo 14, 08:13, Atsakymo numeris: #54877

Svečias rašė:O jei darbdavys isleidzia, bet ne ta savaite, kada tu nori?

Variantas- pasiieškoti kito darbo, o gal ir keisti požiūrį į darbą, nes pagal aprašytą situaciją susidaro įspūdis, kad norite teisių, bet nejaučiate pareigų..., arba darbdavys nėra geranoriškas, arba abu labu tokie esat...
rudnosiukas
Super aktyvuolis
 
Pranešimai: 545
Paskutinis prisijungimas prie diskusijų:
2011 Gegužės 30, 08:02

Re: Darbuotoj teisės

Standartinė astija33 2015 Balandžio 23, 06:42, Atsakymo numeris: #99682

apskaita darbo laiko labai slidus klausimas, reikia visada tikrinti, ar nėra naujų teisės aktų išleista.
astija33
 


Grįžti į Kitos temos